Tvořeníčko i pro nejmenší

 

A tím "nejmenší" myslím opravdu mrňousky, co vydrží chvilinku sedět a v něčem se chvilinku matlat :-)

 

Nebojte se nechat pracovat svoje děti. I při složitějších úkonech. Pokud budou pod vaším dohledem, nic se nezničí ani nerozbije, neušpiní. Jen to chce trošku přípravy:

 

1) Na vytváření pořídíme dětem staré triko, nejlíp dospělácké, velikost „S“ nebo „M“. Budou mít dost dlouhý rukáv i chráněné tělo. Když se pokapou barvou, nic se nezničí.

 

2) Nepoužívám „nebezpečné“ věci. Maluju vodovkama. Když nejdou vodovky, vyjímečně přidávám třeba kapku akrylátové barvy s atestem pro natírání na hračky. Dobře fungují i potravinářské barvy za pár korun v každé drogerii. A nezapomínám ani na prstovky, pastelky, občas fix (vypratelný).

 

3) Lepidla – pokud to jde, tak „gluestick“ lepidlo v tyčce. Pokud potřebuju tekuté, použiju buď Herkules, anebo nějaké „hobby lepidlo“, bílé, tekuté, s hubičkovým aplikátorem.

 

4) Igelitka – rozstřihnu igelitku ve sváru tak, aby mi vznikl velikánský ubrus. Jedna igelitka zvládne bezpečně zakrýt půlku jídelního stolu.

 

5) Nůžky. Pokud mají kulatou špičku, nebojte se nechat děti stříhat. Ve školce děti stříhají také. Tak proč jim to nedopřát i doma.

 

6) Prostor na sušení – čas od času je potřeba nechat výtvor uschnout, třeba na topení. Tedy pokud máte starší model – široké topení. Na těch úzkých to bohužel nejde. Tak nebo tak, budete potřebovat kousek pevnější fólie, a opravdu fólie, na které se bude sušit. Občas se bude pracovat třeba s lepidlem a to se dá z folie hezky sloupnout. Pokud podložíte jen novinami, může se výtvor přilepit a buď se urve kus novin, anebo kus výtvoru :-( Já nejradši používám bublinkovou folii. Pokud není, postačí opět stará dobrá igelitka :-)

 

Protože píšu, jak myslím, doporučuju přečíst důkladně celý návod, abyste měli přehled, co budete přesně potřebovat a jak postupovat. Moc se mi neosvědčilo vypisovat všechny možné potřeby, protože každý pracuje radši s něčím jiným. Někdo už zvládá vodovky a někdo jen prstovky. Někdo chce víc tvořit a vyhraje si s detaily, někdo má radši rychlé a funkční řešení. Někdo chce hodně barev, někdo jen jednu. Pokud nemáte barevné samolepící papíry, použijete nesamolepící. Pokud nemáte barevné vůbec, budete malovat na bílé, stříhat, barvit, lepit…Proto nepitvám úplně všechny potřeby do detailu. Udělejte si vlastní seznam, co bude třeba, podle vašich možností a schopností, nálady. Je to pro vás a vaše děti. Netrapte se, ale dělejte si radost. Improvizujte :-)